Plane UV curing machine TM-800UVF
Dongguan Luen Cheong Printing Equipment Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Model Number : TM-500UVF
TM-600UVF : 2020*650*1200mm
TM-700UVF : 2020*750*1200mm
TM-800UVF : 3020*850*1200mm
TM-900UVF : 3020*950*1200mm
TM-1200UVF : 3020*1250*1200mm
max product width : 500mm
max product length : 2000mm
UV Process shine area : 500*2000mm
conveyer speed : 0-10m/min
UV Lamp power : 3KW ×2PCS/
UV Machine Dimension : 2020×550×1200mm
Contact Now
UV Curing Machine TM-800UVF
UV Curing Machine TM-800UVF
Key Benefits:
  • High UV frequency for broad ink and glue compatibility.
  • Extended UV lamp lifespan of 1000-1200 hours.
  • Adjustable belt speed (0-10 m/min) for versatile application.
  • Robust design for industrial environments.
  • Efficient and consistent UV curing results.
Target Industries & Applications:
Product Specifications
FOB Unit
Piece
Minimum Order Quantity
10 SETS
Packaging & Delivery
Wooden crate, 7 days after confirm Payment
Technical Data
Parameter TM-500UVF TM-800UVF TM-1200UVF
Model Number TM-500UVF TM-800UVF TM-1200UVF
Max Product Width 500mm 800mm 1200mm
Max Product Length 2000mm 3000mm 3000mm
UV Process Shine Area 500*2000mm 800*3000mm 1200*3000mm
Conveyor Speed 0-10m/min 0-10m/min 0-10m/min
UV Lamp Power 3KW *2PCS 5KW*2pcs 5.6KW*2 PCS
UV Machine Dimension 2020*550*1200mm 3020*850*1200mm 3020*1250*1200mm